Tanulmányok:
1958-62 Maxim Gorkij Líceum, Nyárádszereda;
1964-69 Babes-Bolyai Tudományegyetem Filológia Kar, Magyar Nyelv- és Irodalomszak, Kolozsvár.
Munkahelyek:
Általános Iskola, tanító, Geges, 1962-1963;
Általános Iskola, tanító, Magyarózd, 1963-1964;
Elméleti Líceum, tanár, Korond, 1969-1970;
Sodronyos úti Általános Iskola, napközis nevelő, Budapest, 1971-1973;
Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola, magyartanár, Érd, 1973-2002.
Művészeti tevékenység:
Érd Művelődési Központban a Székely Versmondókör vezetője 1991-2000; Számos írói-költői est, kiállítás szervezője főleg erdélyi alkotók bemutatása: Sütő András, Kányádi Sándor, Farkas Árpád, Király László, Molnos Lajos, Markó Béla, Páll Lajos, Molnár Dénes, Péliné Emődi Etelka. Hazaiak közül Csoóri Sándor, Kiszeli István, László Gyula, Erdélyi Zsuzsanna.
Érdiek közül: Bíró András, Tállay Katalin, Mártzi Kitti, Domonkos Béla, Eőry Emil, Dr. Kubassek János.
Vesmondóként vált ismertté.
Közélet:
Önkormányzati képviselő: 1998-2002; 2003-2006;
Társasági tagságok:
Lakatos Demeter Csángómagyar Kulturális Egyesület 1992-től;
Magyar Örökség és Európa Egyesület 2005-től;
Kárpát-medencei Irodalmi Társaságok Szervezete (KITÁSZ), 2000-2019;
KÉSZ 1997 -2003.
Kiadványai:
Erdélyi honismereti barangolás (Nagyváradtól Aradig) 1997, 2002;
Erdélyi honismereti barangolás ((Szatmártól Máramaros – Gyergyó – Csík – Háromszék – Moldva – Hinyadon át Aradig) 2000, 2004;
Kiindulópont (Híres emberek keze-írása érdi diákoknak) 2002;
Atlantisz harangoz verses CD 2002.
1992-2017 között évente csoportos kirándulások szervezője Erdélybe.
Díjai:
Szocialista Kultúráért kitüntető jelvény (miniszteri kitüntetés,)(1982);
Kiváló Munkáért kitüntető jelvény (miniszteri kitüntetés), (1966);
Népművelésért-Díj (miniszteri kitüntetés),(1992);
Csuka Zoltán-Díj (Érd közművelődéséért), (1995);
Tamási Áron-Díj (az erdélyi kultúra ápolásáért), (2005);
Érd Város Életmű Díj, (2018).
„Donkóné Simon Judit előadóművész, tanár 1973-tól nyugdíjazásáig, 2002-ig tanított a Kőrösi iskolában. Pedagógusi munkája során kiemelt figyelmet fordított a magyar irodalom gyöngyszemeinek megismertetésére, a magyar nyelv átörökítésére, a szép és helyes beszéd és írás elsajátíttatására. A város kulturális életében jelentős szerepet vállalt a határon túli magyar írók, költők, képzőművészek bemutatásával, megismertetésével.
A Van olyan föld és az Atlantisz harangoz című önálló műsorait erdélyi költőkből állította össze. Számtalan író-olvasó találkozó, kiállítás megszervezése fűződik nevéhez. Az általa alapított versmondókörben a versek és novellák megszerettetésén túl az erkölcsi és emberi értékek, a hazaszeretet ivódott tanítványaiba.
Donkóné Simon Judit szülőföldje, Erdély iránt érzett szeretete és tisztelete egész pályafutását végigkísérte. Ennek hatására születtek meg az Erdélyi honismereti barangolások című könyvei. 1995-ben Érd városa elsőként őt jutalmazta Csuka Zoltán-Díjjal. Önkormányzati képviselőként is végzett közéleti tevékenységet, melynek során részt vett Szászrégen és Érd testvérvárosi kapcsolatának kialakításában. 2005-ben Tamási Áron-Díjat kapott.”
(Érdmost, 2018. márc.)
Általa szerkesztett kiadványok:
Sütő András találkozó Érden (Körösi Csoma Sándor Általános Iskola, Érd, 1996)
Sütő András írói est, 1996. június 1. (Körösi Csoma Sándor Általános Iskola, Városi Művelődési Központ).
Erdélyi honismereti barangolás (Nagyváradtól Aradig) (Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola, Littera Nova, Budapest, 1997, 2002)
„A Kárpát-medence legszebb tájaira, vadregényes szurdokokba, festői falvakba, költők, írók által megénekelt ősi magyar településekre kalauzol e füzet.
Nem véletlen, hogy éppen Érden lát napvilágot. E városban található a Magyar Földrajzi Múzeum, melynek kiállításain számos erdélyi utazó emlékeit tekinthetik meg a látogatók. A múzeumkertben magasodik Antal Károly Munkácsy-díjas szobrászművész impozáns Kőrösi Csoma Sándor szobra és Domonkos Béla érdi szobrászművész másik erdélyi felfedező utazót, a sáromberki születésű Teleki Sámuelt ábrázoló bronz mellszobra.”
Erdélyi honismereti barangolás (Szatmártól Máramaros – Gyergyó – Csík – Háromszék – Moldva – Hunyadon át Aradig) (Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola, Érd, 2000, 2004)
„Nemes hagyomány megteremtésének jeleként vehetjük kézbe az Erdélyi honismereti barangolás című, szívet-lelket melengető kiadvány második füzetét. Az érdi Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskolában olyan szép és követésre méltó bizonyságai vannak a honismereti nevelésnek, melyek pedagógiai értékeiket tekintve kimagaslanak a szürke hétköznapokból. Az iskola évről évre megrendezett nagy hatású kiállításai, író-olvasó találkozói országos figyelmet vontak településünkre. A jelen közéletnek számos, nemzetközi hírű személyisége, író, költő látogatott el Érdre, a Kőrösi Csoma Sándorról elnevezett általános iskolába. Látogatásaik, szavaik, gondolataik kisugárzása az államhatárokon túl is érdeklődést keltettek városunk iránt.
Az iskolai tanórák kötelező tananyagain túlmenően irodalmi, történelmi, földrajzi ismeretek valóságos kincsesházaként vehetjük kézbe a Donkóné Simon Judit által nagy gonddal és szeretettel összeállított, Szatmártól Aradig alcímmel megjelent füzetet.
Az iskola tanulói nyaranta ellátogatnak Erdélybe, ahol történelmi múltunk közismert vagy elfeledett emlékhelyeinél idézik fel azokat a jeles írókat, költőket, tudósokat, akiknek szellemi hatása maradandó módon befolyásolta a magyar nép sorsának alakulását, rányomta bélyegét a közgondolkodásra, illetve életútjuk napjainkban is időszerű erkölcsi tanulságokat hordoz. E füzet nagyszerű emberi példákat elevenít fel, s egyúttal maga is példává válik.”
Dr. Kubassek János
Mindkét kötet egyben szép verses antológia, a vidékhez kapcsolódó költők legszebb szülőföld-verseivel.
Kiindukópont (Híres emberek keze-írása érdi diákoknak) (Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola, Érd, 2000)
„Sok kiváló Szellemiség fordult meg iskolánkban, akiktől kézzel írott írásokat kértünk Tanítványaink részére, hogy érezzék a feléjük áradó figyelmet, szeretet és példaadást. A Millennium tiszteletére indítjuk útjára ezt a gyűjteményt abban a reményben, hogy örömüket lelik Fiataljaink az írásokban, a megfontolandó „Intelmekben”.”
Donkóné Simon Judit tanár
Atlantisz harangoz (Erdélyi versek CD), (Érd, 2002)
„Versmondása, miként hangja, hangsúlya is egyedi, senkihez nem hasonlítható. Nem keverendő össze a profi színészek színpadi előadásmódjával, kerüli a pózolást, ember tőle közvetlenebb hozzánk nem lehet. A versek válogatása is kivétel nélkül őt jeleníti meg. Az újévi ujjongás együttes örömétől ível át, a gyermekkori emlékek hegyén – völgyén át, a bölcsesség, a megtapasztalás sorsába belenyugodott, de bele nem törődött fohászok kimondásáig. Klasszikusokat mond, a szülőföld Erdély, Székelyföld utóbbi száz évéből. A történelmi örökség felelőssége, éppúgy vállain nyugszik, mint a költőkén.”
Harmat Béla polgármester