„Rendik Zsuzsa és Mód Lajosné 2007-ben alapították meg az Irodalomkedvelők klubját. A rövid idő alatt összekovácsolódott kis társaság az esteken felolvasásokat tartott saját, illetve más költők és írók műveiből.
Az idők folyamán a klub fórummá vált, ahol a résztvevők havonta egyszer átadhatják, kimondhatják,
megoszthatják a gondolataikat, érzéseiket. Sőt, saját műveikkel is bátran előállhatnak.”
Szepes Gyula Művelődési Központ
„A klub ötlete 2007-ben született meg. Télen sokszor bementem Pestre a Fészek Klubba, irodalmi estre, ahonnan mindig nagyon későn értem haza. Arra gondoltam, miért ne lehetne itt, Érden egy saját irodalmi klubunk, ahol a verseinket, novelláinkat olvashatnánk fel? Aki szeret olvasni, az a kedvenc könyvét ismertethetné, vagy idézeteket mondhatna belőle. Érden található a Poly-Art Alapítvány. A tagok egy évben egyszer találkoznak. A város minden páratlan évben kiad egy antológiát a műveinkből. Az évi egyszeri összejövetel nagyon kevés! Azért is merült fel bennem a klub ötlete, amely végül április 13-án alakult meg. Rendik Zsuzsával közösen alapítottuk, aki sajnos más elfoglaltsága miatt már nem jár közénk. Először kilencen jöttünk össze, most már 16 a létszám. Ma is jött két új ember. Minden hónap második péntek este ötkor találkozunk, és egy órát töltünk együtt.
(Szabó Imre, (az első felolvasó); Somfai István tanár úr, a Poly-Art Alapítvány elnöke; Rendik Zsuzsa, klubvezető-helyettes, író-költő; Bálint Ferencné Gyöngyi tanárnő, gimnáziumi magyar nyelv és irodalom tanár; Módné Gyetkó Zsuzsa, klubvezető, író-költő; Tilingerné Gerlei Ilona versmondó, költő; Peszekiné Benkő Éva, költő; Bíró Ilona képzőművész, műfordító.)
Nagyon jó kis csapat kovácsolódott össze, baráti jellegűek az összejöveteleink. Hazafelé is együtt megyünk, közben beszélgetünk. A klub nincs korhoz kötve, bárki jöhet, ennek ellenére a tagok 40 fölöttiek, inkább 50, 60, 70 évesek. Csak egy harminc körüli fiatal hölgy jár hozzánk.
Kedveljük Arany és Jókai regényeit, Petőfi, Ady, József Attila és Kosztolányi verseit. Én szeretem Bella István műveit is, de a nagy kedvencem Keresztury Dezső. Nagyon nagy becsben tartom azt a kötetet, amelyet még annak idején nekem dedikált. Amikor elkezdtem a klubot vezetni, egy dologhoz ragaszkodtam: hogy politikamentes legyen. Tudjuk, hogy ki milyen pártállású, milyen a világnézete, de itt csak az írásainkkal foglalkozunk, amelyeknek nemcsak politika-, de erőszakmentesnek is kell lenniük.
Nonprofit szervezet vagyunk, tehát semmiféle bevételünk nincs. A pályázat útján elnyert pénzt művészek meghívására fordítjuk.”
Forrás: Érdi Újság, 2009. március 12., Ozsda Erika
„Módné Gyetkó Zsuzsa tragikus, hirtelen halála után megkerestek a Szepes Gyula Művelődési Házból és felkértek, hogy vállaljam el a klub vezetését. Munkaidő-beosztásom miatt nem tehettem, de az írást nem hagytam abba. ”
Rendik Zsuzsa
A művelődési ház vezetősége másokat is megkeresett a klub vezetésével kapcsolatban. A klubtagok mellett pl.: Birkás Erzsébet költőt is, de sem ő, sem más nem vállalta el. A klubfoglalkozásokat azért megtartották, felolvastak és bíztatták egymást az írásra.
Majd Bartos Csilla felkérésére Daróci Lajosné magyartanár igent mondot.
„Kezdetben én is folytattam az elődöm, Mód Lajosné gyakorlatát: könyveket ajánlottunk egymásnak,
olvasmányélményekről tartottunk beszámolókat, saját írásokat mutattak be a többieknek, aztán ahogy bővült a létszám, és berobbant az életünkbe Habos Laci – felkavarta az állóvizet. Legyen saját újságunk, közöljük a legjobb műveket – javasolta, és ontotta a jobbnál jobb ötleteket.”
Daróci Lajosné
„Nos, a saját újság felvetése igazából Tiszaörsi Nagy Zoltántól származott. A márciusi klubfoglalkozáson beszélt elképzeléséről. Néztem a tekintetét, a lelkesedés jelét láttam, majd a csalódottság komorságát, miután a klubvezető ellenezte ötletét, pénzhiányra és a lapszerkesztés nehézségeire hivatkozva. Napok múltán is megelevenedett elöttem a klubnapi történés.
Elmentem hát a városi könyvtárba, áttanulmányoztam néhány irodalmi folyóiratot, majd beszéltem egy érdi nyomda vezetőjével, egy estleges újság készítésének feltételeiről.
A következő találkozón megemlítettem egy folyóirat elkészítésének lehetőségét. Beszéltem a szerkesztésről, a nyomdai kívánalmakról, az újságnyomtatás anyagi vonzatáról és a terjesztésről, mely lehetővé tenné a következő szám megjelenését. Azután figyeltem a klubtagok tekintetét, és csillogó szemeket láttam, örömöt, lelkesedést…, majd elindult a folyamat.
Angéla jegyzőkönyvezte és az irodalomkedvelők megszavazták az Érdi IRKA irodalmi és kulturális folyóirat elindítását.
Azért gondoltam az IRKA nevet, mert benne van, hogy IRodalomKedvelök Alkotásai.
A tagok hozzájárulásával létrejött az IRKA-kassza, mely biztosította az első lapszám nyomdaköltségét.
Az Érdi IRKA irodalmi és kulturális folyóirat alapító tagjai: Bartos Csilla, Daróci Attila, Daróci Lajosné, Gróf Mária, Győri Gábor, Győri Zoltán, Győriné Hanyecz Angéla, Habos László, Karácsony István, Kiss Gábor, Kósa Márta, Kovács Gábor, Kreischer Kornélia, Nagy Sándor, Rinyai László, Somfai István, Szabó Aida, Szabó Imre, Temesi Éva, Tilingerné Gerlei Ilona, Tiszaörsi Nagy Zoltán, Zsoldos Károlyné.
2011. júniusi klubnapon jelent meg saját újságunk első száma.
Az irodalmi lap megjelenésével mozgalmasabb lett a klubélet. Az év második felében új tagok érkeztek, irodalmi pályázatot hirdettünk (Szeretet, barátság címmel). Ősszel a pályázat díjátadó ünnepségét, valamint könyvbemutatókat (Szabó Imre, Karácsony István) szerveztünk.
Megalakítottuk az IRKA-műhelyt, melyben átgondoltuk, megszerveztük és feladatvállalásainkkal megvalósítottuk programjainkat.
(A műhely tagjai: Győriné H. Angéla, Habos László, Kreischer Nelly és Temesi Éva.)
Barátságos légkör, jó hangulat jellemezte együttléteinket. Ígyekeztünk, Angélával, Nellyivel, Évával valamivel korábban érkezni a klubtalálkozókra, de mindig akadtak akik már ott voltak, vártak. Ünnepnappá váltak a második péntekek. Az építési vállalkozó aznap nem vállalt munkát, az onkológus sosem késett, igyekezett minnél hosszabban, ahogy ő fogalmazott “lelki fürdőt” venni.
A 2012-es esztendő is bővelkedet programokban. Negyedévente megjelent az IRKA folyóirat, valamint az első IRKA antológia a klubtagok írásaival. Az újság egy éves évfordulójára szervezett ünnepségen sor került az Érdi IRKA Irodalmi Díjak átadására (vers: Szabó Aida, próza: Habos László, diákíró: Bozó Patrik). Az alkotó klubtagok és Poly-Art Alapítvány képzőművészei IRKA Galéria címmel közös kiállításon szerepeltek a Szepes Gyula Művelődési Házban. Megjelent az első IRKA zsebkönyv, melyben Habos László sorozatszerkesztő hét IRKÁ-s haikuíró, majd a másodikban, tizenkettő klubtag szerelmes verseiből válogatott. Ősszel ismét irodalmi pályázatot hirdettünk (Emberi kapcsolatok címmel), valamint több könyvbemutatóra is sor került (Hétszínvirág haikukötet, Fazekas Major Gizella, Nagy Sándor, Móczár Csaba, Tehozzád szólok… szerelmes versek).
Bíró András az Érdi Újságban közölt írása (IRKÁSOK címmel) nyomán kezdett elterjedni az IRKÁ-sok megnevezés, mind a sajtóban, mind a köztudatban, melyet idővel az irodalomkedvelők is elfogadtak. Büszkék voltunk magunkra, kiadványainkra, rendezvényeink sikerére.
E sikerek kulcsa a jó szervezés volt. Az IRKA műhely időközben kibővült Daróci Lajosnéval, Somfai Istvánal és Szabó Aidaval.
Az Irodalomkedvelők Klubjának tagjai: Tiszaörsi Nagy Zoltán, Szabó Imre, Gróf Mária, Karácsony István, Tilingernl Gerlei Ilona, Rinyai László, Nagy Sándor, Szabó Aida, Temesi Éva, Somfai István, Daróci Lajosné, Habos László, Győriné H. Angéla, Kreischer Nelly, Kimmel István, Kósa Márta, Májer József, Bartos Csilla, Vikár János, Zsoldos Károlyné, Győri Gábor, Daróci Attila, Kiss Gábor, Kovács Gábor, Móczár Csaba, Bozó Patrik, Győri Zoltán.
Noha az irodalomkedvelők nem választottak maguknak új nevet, mégis egyre töbször nevezték a klubot Érdi Irodalmi Körnek. Mivel a folyóirat évfordulóit, minden év júniusi találkozóján műsoros esttel ünnepeltük az aktuális számmal jelezve, hogy 2, 3, stb. éves az IRKA, mely már nem csak az újság, hanem a Kör működésének évszánát is jelentette. Így az Irodalomkedvelők Klubja, Érdi IRKA Irodalmi Kör névvel működött tovább.”
Habos László
A klub történetének folytatását lásd: Érdi IRKA Irodalmi Kör címszónál)