„2014 tavaszán az író kertjében és jelenlétében a Poly–Art Alapítvány irodalmi csoportjának
kezdeményezésére és annak tagjaiból megalakult a Bíró András Baráti Társaság.
Az eseményen jelen volt Somfai István tanár, a Poly-Art elnöke, akit Bíró András már korábban felkért hagyatékának gondozására, és Daróci Lajosné (Márta), aki az író utolsó műveit gépelte és segítette kiadásra. Szerettük volna tudni, hogyan képzeli el András bácsi a hagyaték kezelését (miután a rokonság tudomásul vette, hogy az nem az ő kezébe kerül), hiszen mindannyian úgy tudtuk, hogy felesége halála után a Zagyva utcai ház emlékház lesz. Az író halála után azonban a körülmények megváltoztak: a házat lebontották. Így a hagyaték az önkormányzat javaslatára a Csuka Zoltán Városi Könyvtár zenei fiókjába került. A jelentős mennyiségű irodalmi anyag látogatása és kutatása pedig Somfai István engedélyével és a könyvtár igazgatójának jóváhagyásával történhet.
Bíró András halála után a Társaság minden évben az író születésnapján rövid irodalmi-zenei műsorral emlékezik meg a nevét viselő Óperencia könyvesboltban, valamint a sírjánál koszorút helyez el.
A Poly-Art Alapítvány kollektívája 2019-ben (látván, hogy hozzátartozói a sírt nem gondozzák),
kezdeményezte egy síremlék felállítását. A tagok egyéni hozzájárulásával és az akkori polgármester, T. Mészáros András önkormányzati támogatásával Szilasi László kőfaragó mester elkészítette az emlékművet, melyet ünnepélyes keretek között avattunk fel. Az író születésének 100. évfordulójához közeledve Tetlák Örs alpolgármester felajánlásával készült egy emléktábla is, amely majd a könyvesbolt bejárata mellé kerül.”
Somfai István
BÍRÓ ANDRÁS BARÁTI TÁRSASÁG ALAKULT
„Már hónapok óta tervezték a Bíró András Baráti Társaság megalakítását, amelynek célja, hogy a költő, író, újságíró, Érd díszpolgára halála után a Zagyva utcai házában lévő értékeit megóvják. Ennek érdekében feltérképezik a meglévő tárgyakat, dokumentumokat (a fellelhetőség kicédulázása már elkezdődött, ezt folytatni és rendszerezni szükséges), valamint azt is vállalják, hogy szükség esetén ügyeletet szerveznek, érdeklődőket, látogatókat fogadnak, és kalauzolják őket az ingatlanon belül. A Bíró András Baráti Társaság munkája és tevékenysége során mindenképpen épít a nyilvánosság lehetőségeire és a társadalmi támogatók javaslataira is. Képviseletét Somfai István, a Poly-Art Alapítvány vezetője látja el, aki már korábban törvényes szerződést kötött Bíró Andrással a szellemi hagyaték gondozására vonatkozóan. A baráti társaság azt szeretné, ha a falon lévő értékes képeket és minden más tárgyat úgy őriznének meg, ahogyan most is fellelhetőek. Az irodalmi kör tagjai valójában a szellemi hagyaték részletes feltérképezésében és nyilvántartásában szeretnének tevékenyen segíteni Somfai Istvánnak, és a későbbiekben vállalnák a szükség szerinti ügyeletet, hogy az érdeklődőknek majdan megmutathassák a Bíró emlékházat.
A Bíró András Baráti Társaság tehát május 7-én sikeresen megalakult, de valódi tevékenységét – a cédulázáson és a feltérképezésen kívül – hála Istennek jelenleg nem, és reméljük, még nagyon soká nem is kell megkezdenie, hiszen a kilencvenegyedik életévét betöltő Bíró András és kedves felesége, Mária asszony jó egészségnek örvend, ezen a langyos májusi délutánon is nagyszerűen érezték magukat látogatóik társaságában.”
(Forrás: Érdi Újság, 2014. május 15., Bálint Edit)
BÍRÓ ANDRÁS 93 ÉVES
„A Bíró András Baráti Társaság a múlt kedden, május 3-án, 93. születésnapja alkalmából köszöntötte városunk díszpolgárát, a több mint négy évtizede Érden élő és alkotó írót, költőt, publicistát. Az írót nemcsak tortával köszöntötték, Daróci Márta felolvasta Bíró András Őrzöm a tüzet című versét, s az is kiderült – bár mostanság már nehézkesebb számára az alkotás –, az ünnepeltnek még most is vannak megjelenésre váró kéziratai.”
(Forrás: Érdi Újság, 2016. május 11., Bálint Edit)
MEGJELENT A BÍRÓ ANDRÁS BARÁTI TÁRSASÁG ANTÓLÓGIÁJA
„Összeállítottuk a Társaság első gyűjteményes kötetét.
A névadónak határozott kérése volt: ez most ne őróla szóljon. Ezért tartalmazza a város néhány jelentős írójának és költőjének, valamint a Társaság alapítóinak egy-egy írását, mintegy bepillantást adva Érd irodalmi (professzionális és autodidakta) alkotóinak műveibe.
Mozaik – mert nem teljes a leltár, ki ezért, ki azért maradt ki belőle. Pedig az irodalom össze is köthetne bennünket…”
Daróci Lajosné
Noha, a Bíró András Baráti Társaság tagjai megállapodtak abban, hogy e válogatott kötetbe érdi szerzők művei kerülnek (erre utal a cím), a szerkesztők (Daróci Attila, Daróci Lajosné) figyelmen kívül hagyták ezt a megállapodást. Az Érdi Mozaik c. kötet szerzői: Baka Györgyi, Bíró András, Daróci Attila, Habos László, Kelényi István, Kreischer Nelly, Pergel Antal, Szabó I. Valéria, Tarnócziné Barabés Irén, Temesi Éva (Érd), Kósa Márta, Kovács F. István, Szabó Aida (Ercsi), Őri Eszter, Zsirai László (Bp.). Illusztrációként Wegenast Róbert munkáival találkozhat az olvasó.
(Forrás: Poly-Art archívum)
MEGHALT BÍRÓ ANDRÁS
„Vasárnapról hétfőre virradó éjjel 93 éves korában elhunyt Bíró András író, költő, publicista, Érd város díszpolgára. Az Érdi Újság első főszerkesztője volt. Közel négy évtizede élt és alkotott városunkban.”
(Forrás: Érdi Újság, 2016. június 29.)
EMLÉKEZÉS BÍRÓ ANDRÁSRA
„Kilencvennégy éves lenne. Május 3-án, születésének évfordulóján költeményeit idézve emlékeztek az IRKA tagjai Bíró Andrásra. A négy évtizeden át városunkban élő és alkotó író, költő, publicista, Érd város díszpolgára tavaly június 26-án hunyt el, gazdag életművet és hatalmas űrt hagyva maga mögött. A múlt szerdán a nevét több mint egy évtizede viselő Óperencia könyvesboltban tartottak rövid versolvasó műsort barátai és tisztelői. Tavaly ilyenkor még otthonában köszönthették őt születésnapján, most az üresen maradt széket állták körül és ki-ki – Daróci Lajosné, Somfai István, Szabó Aida, Kreischer Nelly – kedvenc költeményét, többek között a Mi a boldogság, Érdi kert, Mindent neked, A mindenséghez mérni címűt olvasta fel tőle. Szigeti Eszter pedig Varga Zoltán kíséretében a Dallammá válva című lemezről pár megzenésített Bíróverset énekelt el, köztük az Őrzöm a tüzet és az Április címűt. A megemlékezést követően a résztvevők megkoszorúzták Bíró András sírját az Ercsi úti temetőben.”
(Forrás: Érdi Újság, 2017. május 10., Bálint Edit)
BÍRÓ ANDRÁSRA EMLÉKEZTEK
„Az író születésének napja alkalmából a róla elnevezett könyvesboltban rendezett emlékműsort a Bíró András Baráti Társaság, a Poly–Art Alapítvány és az IRKA. A telt házas rendezvényt hol máshol is tarthatták volna, mint az író hagyományápolásának szentélyében, abban a könyvesboltban, ami halála előtt kb. 10–15 évvel felvette a nevét, mondta Somfai István, a Poly–Art elnöke, aki azt is elmesélte, hogy 90 éves volt Bíró András, amikor létrejött a baráti társaság, azzal a céllal, hogy az író hagyatékát gondozzák.
Ezt a feladatot, ahogy az elnök mondta, azóta is szívükön viselik, de más feladatuk is akadt, hiszen, ahogy Somfai István szomorúan megjegyezte, a család sajnos nem gondoskodik a sírról, ezért elindítottak egy kezdeményezést, aminek a célja az, hogy sírkövet készíttessenek az író nyughelyére.
Az ünnepen előbb a baráti társaság, az IRKA és a Poly–Art tagjainak felolvasásából hallgathattuk meg Bíró András verseit, aztán Szigeti Eszter és Varga Zoltán adták elő ugyanezeket immár a zene nyelvén.
Az ünnepség után a baráti társaság megkoszorúzta az író sírját.”
(Forrás: Érdi Újság, 2018. május 9., Jakab-Aponyi Noémi)
MÉLTÓ SÍREMLÉK BÍRÓ ANDRÁSNAK
„Nem temetni jöttünk, hanem ünnepelni Bíró András síremlékének felavatását – mondta Somfai István, a Poly–Art Alapítvány elnöke kedden az Ercsi úti temetőben. Bíró Andrást, a költőt, az írót, az újságírót, Érd város díszpolgárát T. Mészáros András polgármester is méltatta ez alkalomból.
Bíró András három esztendővel ezelőtt hunyt el, nyughelye hozzá és a díszsírhelyek környezetéhez egyaránt méltatlan állapotban volt, ezért a Poly–Art Alapítvány közössége úgy döntött, méltó emléket állítanak neki, s anyagi tehetségükhöz mérten adakoztak a célra. Somfai István és Czabai Balázs felkeresték a polgármestert, hogy segítsen megvalósítani a síremlékállítást. T. Mészáros András saját keretéből több mint félmillió forinttal egészítette ki az összegyűlt összeget, így Szilasi László kőfaragó mester elkészíthette a terveket. Így már semmi akadálya nem volt, hogy az író május 3-ai születésnapjára elkészüljön a méltóságteljes fekete márvány síremlék fedőlapján egy nyitott könyvvel és Bíró András arcképével s a felirattal: „A rész az egész: szívedben a világmindenség dobog.” T. Mészáros András az avatásra összegyűltek előtt az íróra, újságíróra emlékezett. – Bíró András, pályafutása során félszáznál több könyvet írt, megszámlálhatatlan mennyiségű újságcikket publikált, akinek pályáját 1948-ban sikeres költői indulás után derékba törte a politika a katolikus sajtó iránti elkötelezettsége és polgári származása miatt. Eltiltották az egyetemtől, kizárták az Írószövetségből, s lényegében csak 1991-ben rehabilitálták.
Bíró András az 1991-ben induló Érdi Újság első szerkesztője, majd évtizedekig jegyzetírója volt, aki lokálpatrióta elkötelezettséggel szolgálta az irodalom és a publicisztika eszközeivel lakóhelyét és annak közösségét, mert hűséges ember volt, hűséges saját elveihez, szeretteihez, városához, méltó a Csuka Zoltán-díjra, a díszpolgári címre s arra, hogy büszkék legyünk rá – mondta T. Mészáros András.”
(Forrás: Érdi Újság, 2019. május 15., M. Nagy Péter)
BÍRÓ ANDRÁSRA EMLÉKEZTEK
„Idén lenne 98 éves az Érdi Újság alapítója, egykori főszerkesztője. Rá emlékezett a Bíró András Baráti Társaság és a Poly-Art Alapítvány a nevét viselő könyvesboltban a születésének napján. Hol máshol lehetett volna az alkalomhoz illően megünnepelni a születésnapját, mint itt, az író hagyományápolásának szentélyében, abban a könyvesboltban, ami halála előtt kb. 10-15 évvel felvette a nevét.”
(Forrás: ÉrdMost, 2021. május 4.)
ŐRZÖM A TÜZET
„A Bíró András nevét viselő könyvesboltban tartott emlékműsort a Bíró András Baráti Társaság május 3-án. A jelenlévők az író verseit olvasták fel, felvételről felcsendültek megzenésített költeményei is Szigeti Eszter és Varga Zoltán tolmácsolásában. Bíró Andrást már életében is így köszöntötték a születése napján, és ez a szokás a halála után is megmaradt. „2014-ben hozták létre a Bíró András Baráti Társaságot, hogy ápolja Bíró András szellemi hagyatékát. Minden évben megemlékeznek munkásságáról, majd megkoszorúzzuk a sírját az Ercsi úti temetőben.”
(Forrás: Érdi Újság, 2022. május 10., Ádám Katalin)
EMLÉKTÁBLÁT KAPOTT BÍRÓ ANDRÁS,
a 2016-ban elhunyt érdi író, költő, újságíró, műfordító.
Az 1923-ban született Bíró András az írás számos területén kipróbálta magát. Többek között írt verset, regényt és publicisztikát is, de hosszú élete során elsősorban újságíróként dolgozott.
Érddel már életének második felében került kapcsolatba. Miután ideköltözött hamar tevékeny szereplője lett a helyi köz- és kulturális életnek. A visszaemlékezések szerint például számtalan újságcikkben „harcolt” azért, hogy Érdet várossá nyilvánítsák. Az ő nevéhez fűződik az „Érd Baráti Kör” megalapítása. Ahogy a mai napig létező Érdi Újság létrehozása is az ő érdeme, aminek egyúttal a főszerkesztője is volt.
A számos díjjal, például a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével is kitüntetett Bíró András nevét már halála előtt felvette a város központjában található Óperencia Könyvesbolt, azonban néhány napja már egy emléktábla is őrzi Érd néhai díszpolgárának az emlékét.
Az avató ünnepségen, mások mellett Zsirai László költő, a Magyar Írószövetség és a Magyar Művészeti Akadémia tagja mondott ünnepi beszédet, aki a következőképpen fogalmazott:
„Ahogy az Ercsi úti temetőben 2016. július 11-én, András bátyánk ravatalánál felidéztem: a vele folytatott legutolsó telefonbeszélgetésünk alkalmával örömét fejezte ki arra a hírre, hogy az ország nagyvárosaiban tartott könyvbemutatóimon beszéltem munkásságáról a közönségnek. Ma is a fülemben cseng utolsó mondata: A verseim talán túlélnek engem.”
(Forrás: ÉrdMost, 2023. május 7.)
Az emléktáblán sajnálatos módon tévesen szerepel: „az Érdi Újság megalapítója”. Érd város képviselő-testülete alapította és adta ki az újságot. Bíró András főszerkesztője volt az 1. évfolyam 1-9 lapszámnak.