Az Érd-Újtelepi Olvasókör alapszabályait sajnos nem sikerült meglelnem, de a Fejér megyei történeti évkönyv 16. kötetében forrásként a székesfehérvári Fejér vármegyei egyesületek alapszabályainak levéltári gyűjteménye (1870–1950) van megadva. A könyvben Záborszky Miklós idéz is az alapszabályból, viszont megjegyzi, hogy további működéséről nincsenek feljegyzések.
Az alapszabályból kiderült, hogy a kör elnöke Drevenka János portás, alelnöke Diószegi János géplakatos, titkára Csonka János MÁV-asztalos és a jegyzője Pethő János kőműves mester volt. A megalakuláskor 52 tagja volt az olvasókörnek. Pokorny Ferenc viszont 110 tagot említ. Záborszky Miklós által is idézett sor az alapszabályukból: „Iskolai fegyelem alatt állók a kör tagjai nem lehetnek”.
További források Pokorny Ferenc: Adalékok Érd helytörténetéhez – Újtelep című munkájában találhatóak az olvasókörről. Ő az 1937-ben kiadott FEJÉR VÁRMEGYE – Magyar városok és vármegyék monográfiája XXII. kötet Magyar Városok Monográfiájából szó szerint idézi az olvasókörökben tevékenykedő néhány egyénnek a rövid életrajzát. A sorozat nagy rész elérhető a MEK-ben a Torontói könyvtár digitalizálásnak köszönhetően, de a 22. kötet nem.
Az Érd-Újtelepi Olvasókör tagjai voltak: alapító elnök: Kiss Zoltán iskolaigazgató, alelnök: id. Szegedi Károly, titkár: Mucsi Gergely, jegyző: Knapp Vince, pénztáros: Német Mihály, ellenőrök: Iványi Imre és Mézes Lőrinc, könyvtáros: Mózes Ferenc. Később Kiss Zoltán díszelnök maradt és az elnöki posztot átadta Énekes Nándor Bszkrt. ellenőrnek. Pokorny Ferenc a tagok közül még kiemeli Csonkás János MÁV asztalost, aki a körnek rendelkezésére bocsátotta a háza egy részét. A kör rendelkezett saját színpaddal és könyvtárral is. Az olvasókör alapszabályzata így határozta meg a működését: „a lakósok, kulturális szempontból egy helyen tömörüljenek, és az ifjúság nemes szórakoztatása.”
1929. december 22. én indult a község negyedévente jelentkező folyóirata, a Tusculanumi Szövetkezeti Értesítő, majd 1931-ben ezt váltotta az Érd és vidéke, ami 10 és 14 naponta jelent meg egészen 1939-ben. Az Érd és vidéke folyóiratban jelentek meg az érdi egyesületekről szóló cikkek, értesítők, felhívások és versenyek eredményei. Ennek köszönhetően – ha nem is teljes – de még több tag nevét ismerheti meg az utókor.
Megalakult az Érd-Újtelepi Olvasókör műkedvelő gárdája
Az Érd-Újtelepi Olvasókör kebelében február 18-án megalakult a – műkedvelő gárda, mint ifjúsági alosztály. Eddig is szép sikerrel működött az Újtelep ifjúsága, de ezúttal Csonkás János főrendező-elnök irányítása mellett növekvő ambícióval fognak hozzálátni a telepeken a társasági élet fejlesztéséhez és annak fokozottabb mértékben való megreformálásához.
Az Olvasókör ifjúsága legutóbb tánccal egybekötött műsoros estet rendezett, mely alkalommal színre- került Folinusz Aurél sok sikert aratott darabja, a „Náni‘, Horváth Erzsike nagyszerűen alakított címszerepével és Glasz Ferenc kitűnő játékával. Legközelebb, a nagy érdeklődésre való tekintettel, ismét színre kerül a darab, mig húsvétra Érden először a „Fruská’-t mutatják be.
(Érd és Vidéke III. évfolyam, 1933. március 19. 3-6. sz. 1. o.)
(Forrás: Kiss Attila Csaba: Az érdi olvasókörök története (1872-1945) – Érd, 2016)